Jak si vybrat housle?

Jak si vybrat správné housle?

Obecně platí, že housle se vždy vybírají osobně. Houslista si jich několik vyzkouší a následně určí, na které se mu hrálo nejlépe, měly nejlibější tón, které mu zkrátka padly do oka (i do ucha). Jestliže jste se však teprve odhodlali začít učit hrát na tento královský instrument, nejspíše vám na mysl vyplyne mnoho otázek ohledně jeho výběru.

Učitelé a známí

Pokud chodíte na ZUŠ či k soukromému učiteli, housle si buďto můžete zapůjčit (pokud je tato možnost), nebo vám daný lektor může pomoci vhodný nástroj nalézt. Mnoho z nás má přátele, kteří na housle hrají. Co takhle s nimi zajít k houslaři, aby vám na pár nástrojů zahráli a vy se posléze můžete rozhodnout, které jsou vám zvukově nejpříjemnější.

Bazarové housle

Další kapitolou jsou internetové bazary. Tato možnost již napadne daleko méně početnou část houslových začátečníků. K této možnosti získání svého prvního nástroje mohu říct jen to, že je to do jisté míry loterie, avšak občas se vyplatí.

Houslař

Jestliže jste uvažovali o této formě výběru svých vysněných houslí, tak jste vyhráli. Obvykle mají houslaři ve svém sortimentu i školní nástroje, které se dají sehnat do příjemných 5 tisíc. Jak jsem již zmínila o pár řádků výše, může vám s výběrem pomoci jiný houslista. Nezřídka se stává, že vám na housle může zahrát přímo houslař, avšak není to pravidlem. Rovněž vám může poradit, která velikost houslí je právě pro vás, i když pokud jste dospělí, tak ve většině případů vám dá automaticky housle celé (4/4).

Stagg, Gewa a jiné zrůdnosti

Pokud jste ovšem nadšení samouci a nemáte žádné přátele, kteří se v těchto vodách pohybují tak vás jistě napadne nespočet možností, jak housle získat. Dovolím si upozornit, že pokud uvažujete o koupi „houslí“ typu Stagg, Gewa a jim podobné, budu vás muset zklamat. Ony značky možná vyrábí dobré věci, ale housle mezi ně nepatří. Bohužel jsem se již s těmito napodobeninami houslí setkala a měla jsem tu čest (nebo spíše smůlu) na ně hrát a… jsou to skutečně vyhozené peníze. Jedny měly plastové kolíky i plastový podbradek, další zase měly hmatník z čehosi,- ach, kéž by alespoň eben. Avšak tyto housle měly jedno společné. Příšerný zvuk. Ostrý, vykřičený, zkrátka hrůza. Ale to nejhorší přichází ve chvíli, kdy se vám „popis“ daného produktu snaží vštěpit, že onen nástroj je nejlepší volbou pro začátečníky. Toť důkaz, že papír snese skutečně všechno. Vím, že dobrý houslista zahraje na vše, i když po tomto asi rovněž zapláče.

Velikosti houslí:
Obecně platí, že pokud jsou housle pod bradou, musí dlaň levé ruky dosáhnout na konec šneku. (většinou se u dětí začíná s půlovými)

Orientačně:
4/4 (celé) Standardní velikost (cca 58 cm), vhodné pro dospělé (14 -100 let)
7/8 Dámské housle (víme, že existují, ale málokdo je skutečně užívá, drtivá většina má celé)
3/4 Dětské
1/2 Dětské
1/8 Dětské
1/16 Dětské, 3-5 let

 

Hodně štěstí při pořizování  nástroje!

Jsem Kristýna, je mi 19 let a jsem studentkou 4. ročníku gymnázia. Mezi mé koníčky patří hra na housle, běhání a návštěva koncertů, zejména těch klasických.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *