Popis houslí

Strunný smyčcový nástroj laděný v čistých kvintách (g, d¹, a¹, e²). Jsou nejmenší ze všech smyčcových nástrojů.

Kolébkou houslí je severní Itálie, kde byly vyhlášené houslařské dílny, v Cremoně a Brescii, s dodnes známým jmény jejich majitelů Amati, Guaneri a Stradivari. Horní deska houslí se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, spodní pak nejčastěji z javoru, finské břízy nebo topolu.

Kobylka

Nejběžněji se vyrábí z javorového dřeva. Kobylka je u napnutějších strun zesílená a podepřená kolíkem (duší), který se opírá o spodní desku. Duše rovněž brání deformaci ozvučných desek- natažené struny mohou vyvinout tlak až 20 kg.

 

Ladicí kolíky

Vyráběny z:

1) Palisandru (rosewood): měkčí světle či tmavě hnědé dřevo původem z Indie

2) Ebenu (ebony): černé tvrdé dřevo, Indie nebo Afrika

3) Buxu (boxwood): světlé, velice tvrdé a velmi drahé dřevo, Francie (převážně na mistrovské nástroje)

Smyčec

Smyčec se skládá z žabky, šroubu, prutu a žíní. Žíně se dají napínat nebo povolovat pomocí šroubu. Po každém hraní se smyčec musí povolit, aby se zachovala pružnost a tvar prutu. Zároveň nesmí být smyčec přetažený. Prut se obvykle vyrábí z ušlechtilého bukového dřeva (fernambuk), které se (u mistrovských smyčců) nechává přirozeně sušit (více než 25 let). Prut se vyrábí ručně pomocí hoblíku. Mistrovské se vyrábí takzvaným štípáním.

Žabka se obvykle vyrábí z ebenového dřeva, perleti a stříbra (výhradně u mistrovských kousků). Stříbro se rovněž nahrazuje niklem nebo ocelí.

Žíně: Nejpodstatnější součást smyčce. Osobně jsem si je rozdělila do tří skupin:
a) Mongolské- nejkvalitnější, ale zároveň nejdražší
b) Sibiřské- pevnější než mongolské, rovněž vysoká kvalita
c) Čínské- nejlevnější varianta

Podbradek

…je tvarovaný kus dřeva (případně plastu) připevněný k tělu houslí nebo violy. Může být vyroben z ebenu, palisandru, boxwoodu nebo plastu.
Vynalezl jej na počátku 19. století houslista Louis Spohr (1784-1859).

Jsem Kristýna, je mi 19 let a jsem studentkou 4. ročníku gymnázia. Mezi mé koníčky patří hra na housle, běhání a návštěva koncertů, zejména těch klasických.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *